Jak tedy kroutit ten Rugelach

 

Nejdříve sledujte svoje chutě. Přestože recept není složitý, bude se vám vždycky všechno, nejen rugelach, lépe dělat, když to budete dělat s chutí a láskou! Takže pokud vás honí “mlsná,” bude to ten pravý čas, abyste si připravili těsto na tuto dobrotu, která má podobu srpku měsíce, není příliš sladká, těsto je lehce nakyslé a čerstvé je báječně křehké. 

 

Vše co budete na rugelach potřebovat je: 

Čerstvý smotanový syr – 100g. Není potřeba dělat z toho vědu jaký, řetězce nějaký creame cheese vždycky nabízejí.

Maslo – 200g

Hladká múka – 300g

Citrónová kôra, nebo citronový olej, asi polévkovou lžíci. Oboje je pro tu krásnou citronovou vůni a svěží chuť.

Soľ – špetka

Cukor podle chuti, asi 2 polévkové lžíce
Marhuľový džem
Nesolené posekané pistácie

 

Slovenčina je tu záměrně ponechána jako připomínka toho, že kapela „Hudba na talíři“ je ČS kapelou.

 

 

Těsto vypracujte v nějakém kuchyňském robotu za pomoci hnětací metly. Pokud nemáte, nevadí, těsto je dosti měkké a snadno půjde udělat i ručně. Jen si nechte změknout máslo a půjde to “jako po másle”. Postupně přidávejte sýr, máslo, citron, špetku soli a cukr. Když se vše spojí, přisypejte ještě mouku a chvíli vrťte, aby bylo vše dobře spojené. 

Vyjměte vzniklou hmotu a rozdělte na 4 díly. S každým dílem bude užitečné, když teď provedete takový fígl, totiž, uložte ho do potravinové fólie a původně hroudu vytvarujte do asi 1cm tlusté placky. Usnadní a urychlí to pozdější vyválení na tenčí plát. Těsto potřebuje na závěrečný “tanec”, při kterém se bude kroutit, nejméně hodinu (klidně déle) v lednici odpočívat. Těsto by bylo jinak příliš měkké. 

 

Zatímco těsto chladne, mužete si připravit džem, pistácie na posypání a rozšlehat vajíčko na potření. Také nezapomínejte, že k vaření i pečení je obvykle výborný nápad nalít si skleničku vína. Trochu bublinek před tancem jistě potěší a rugelach bude tvarově taky veselejší. 

Vychladlé těsto po jednom dále zpracujte. Dejte si na pracovní plochu trochu mouky a vyvávejte na asi 3 mm silnou placku. Co se tloušťky týče, myslete na další postup, kdy kruh těsta  pomažete tenkou vrstvou džemu, posypete sekanými – ak konkretizujeme v úvode, tu to potom nie je treba, si myslím pistáciemi a nožem rozdělíte na 8 dílů (jako se krájí pizza). Nemělo by být tedy ani moc silné ani přehnaně tenké. S džemem to nepřehánějte, jinak bude vylézat ven a při pečení se bude pálit. Každý díl potom svinete od silnějšího konce ke špičce a zakroutíte, čili ohnete, jako partnerku při tangu. Pokud jste žena a tančíte tango, budete hned vědět, pokud netančíte, mělo by to být uhledné – nie ú? a ne zlomené v pase. Nicméně chutnat to bude stejně. Pracujte dost rychle, aby těsto příliš nezměklo. Jakmile je rohlíček svinutý, hned ho dejte na pečící papír, kde se bude péct, abyste s ním nemuseli dále hýbat. Rugelach ještě potřete rozšlehaným vajíčkem, posypte sekanými – rovnako, jako odstavec skôr pistáciemi a dejte péct na 180°C po dobu asi 25 min. Kdy je hotový poznáte nejlépe podle barvy.

Než zpracujete čtvrtý disk, určitě budete ve svinování zruční a budete si s rohlíčky hrát, s láskou mazat a sypat. Počítejte také s tím, že část se sní pravděpodobně hned, jak to vyndáte z trouby.

 

A to je ten krásný okamžik, kdy dopíjíte víno, zpíváte si s námi písničku, tančíte ke stolu – ne u stolu?, chutě jsou uspokojeny a odpoledne je hned veselejší. Dobrou chuť  Vám přeje Hudba na tanieri!